Saad El Ghamidi

Shikh Saad Al Ghomidi

Saad El Ghamidi’nin Kısa Biogrofisi

1967, Dammam doğumlu (başka bir kaynakta 1968). İslam hukuku alanında eğitim almış yetkin bir isim. Öğrencilik yıllarında İslami çalışmalar konusunda oldukça aktif oluşuyla biliniyor. Yaz kamplarına sıklıkla katıldığı, ezber çalışmalarında yer alıp sıkça İslami aktiviteler yapan topluluklarla birlikte olduğu biliniyor. Nitekim 22 yaşında hafız olma şerefine de erişmiş Al Ghamidi.

ABD, Avusturya ve İngiltere’de de görev yaptı

Saad Al Ghamidi’nin hayatına devam etmeden evvel konumuzun çıkış noktası olan mükemmel tilavetine değinmek gerekir. Al Ghamidi, son derece ince bir ses tonuna sahip. Kur’an’ı ince ve tiz vurguları kuvvetli bir sesten dinlemeyi sevenler için kesinlikle en başta gelecek isimlerden biri. Nitekim genelde ince ve güzel bir sese sahip hafızlar tarafından Kur’an okunduğunda daha içe işleyen ve daha duyguları coşturucu bir etki yaptığı izlenimi mevcut. Bu sebeple Ghamidi’nin ses rengi –bilhassa hüzünlü ayetlerde- geniş kitleler tarafından beğenilebilecek bir tarzda. Mevzubahis tarzınAbdulrahman al Sudais’in okuyuşuna yakın olduğunu söyleyebiliriz.

Al Ghamidi, hemen bir önceki yazının konusu olanMishary Al Afasy ile büyük benzerlikler taşıyor. Her şeyden önce Ghamidi’nin öğrenci yıllarında başlayan aktifliği hâlâ devam etmekte. Al Afasy gibi hem bölgesel hem de uluslararası çapta etkinliklerde yer alıyor ve doğal olarak geniş yelpazede bir takipçi kitlesine sahip. Dammam’da Kanoo Camii’ne atanıp bir süre imamlık yaptıktan sonra ABD, Avusturya ve İngiltere’de de görev yapmış örneğin. Ayrıca Kuveyt gibi bazı Arap ülkelerinde bulunduğu da biliniyor.

Kıldırdığı o teravih namazıyla hatırlanıyor

Al Ghamidi’nin Al Afasy ile diğer bir büyük benzerliği ise hafızlık ve imamlığın yanında münacaatlar seslendiren bir sanatçı olması. Hatırlayacağımız üzere Al Afasy de okuduğu nasheedler ile meşhurdu. Al Ghamidi de okuduğu münacaatlar sayesinde hatırı sayılır bir üne sahip. 1985’te bu sanatı icra etmeye başlamasının ardından ilk parçaları arasında olan “Malakna Hadihi Donya Qorounan” ve “Gharbane” büyük başarı yakalamış.

Güzel sesi ve mükemmel Kur’an tilaveti ile kendine önemli bir konum edinen Al Ghamidi’nin kayıtları hâlihazırda Iqraa TV ve birçok radyo kanalından yayımlanmakta. Kendisi de –sanıyorum ki- şu an Dammam’daki Yusuf ibn Ahmed Camii’nin imamlığını yapıyor. Ayrıca eğitim alanında da yer aldığı ve çalışmalar yaptığı belirtiliyor.